Transformator: Tytuł fotograficznego cyklu będęcy jednocześnie tytułem wystawy w galerii ZPAP Okręg Tarnowski, która odbyła się w Październiku 2015 r.
Transformator, miejsce "NIC" nie znaczące w przestrzeni miejskiej staje się lustrem tożsamośći a czas jest jej nośnikiem.
Żyjąc w dzisiejszym świecie często odczuwamy wszechmogący nadmiar "wszystkiego" a wraz z nim wprost proporcjonalny brak spokoju, poczucia bezpieczeństwa i bezustanną próbę nadawania sensu sobie i światu. Atakują nas miliony sztucznie wyprodukowanych bodźców, jak zdjęcia, bilbordy, miejski gwar, szum samochodów, przelatujących samolotów czy ciągły przepływ informacji w mediach, muzyka towarzyszy nam na ulicach, w pracy i domu. Szum jest wszechobecny. Czas i historia przyśpiesza wraz ze zwielokrotnieniem wydarzeń, także przez masowy i symultaniczny dopływ informacji z całego świata. Zdążamy zauważać jedynie nagłówki informacji, powierzchowne, przekłamane odbicia zwierciadła rzeczywistości, tracąc jednocześnie grunt własnej tożsamości pod nogami.
Jednak to w tych niby nic nie znaczących, intymnych momentach można skalibrować swój wewnętrzny kompas? Empatia, ciekawość i uwaga na bezpośrednio otaczający nas świat oraz ogólno pojęta chęć są podstawowymi warunkami.
Ten cykl Fotograficzny jest niezamkniętym zapisem mojej artystycznej ewolucji na przestrzeni lat poczynając od roku 1997. Motywy na nich nie są przypadkowe- "upolowane" a ich wspólny mianownik tworzy miejsce wykonania zdjęć. Zaczynając fotografii analogowej, czano-białej i kolorowej, przez slajdy, fotografię cyfrową kończąc obecnie na selfie, techniki fotografii są odzwierciedleniem progresu technologicznego jak również transformacji twórczych koncepcji artysty, które w końcowym efekcie tworzą jedno wspólne dzieło.
Maciej Dyczkowski